Hledejte složení mezi regály. Výrobky by měly být popsány – například na etiketě vedle koše s volně prodávanými kousky, nápisy jako tmavé, vícezrnné či cereální jsou už ovšem jen obezličky, kterými výrobci či prodejci dávají najevo, že vědí, že o skutečně celozrnné pečivo nejde. Pokud je ve složení uvedena na prvním místě hladká mouka a celozrnná až na druhém nebo třetím, nejedná se o celozrnný výrobek (výrobce všech druhů potravin musí uvádět suroviny ve složení podle množství tak, že na prvním místě je vždy ta, které bylo použito nejvíce).
Pokud pečivo nese v názvu slovo „ celozrnné “, musí obsahovat nejméně osmdesát procent celozrnné mouky. Ta slouží jako zdroj vlákniny, vitaminů a minerálních látek.
Může se jednat o mouku z kterékoliv celozrnné obiloviny – narazíte pak například. Základem při výběru pečiva při redukci hmotnosti není jeho barva, ale jeho složení. Do zdravého jídelníčku vybírejte na prvním místě pečivo z žitné mouky, na dalším z žitno-pšeničné a pečivo z pšeničné mouky zařazujte do jídelníčku jen občas. Tedy mimo energie, kterou dodávají oba druhy.
Ale to „gró“ spočívá především v tom, že celozrnné pečivo se vyrábí z mouky, která obsahuje i vnější vrstvy zrna. A ty jsou bohaté na vitaminy, minerální látky. Které pečivo jíst, abyste nepřibírali na váze?
Poradíme vám, které vybrat! Celozrnné , žitné nebo bílé? Pečivo jsem dnes zkoušela, dělala jsem houstičky a byly moc dobré. Budu je péct častěji, děkuji za recept. Závěrem tohoto malého průzkumu lze shrnout, že celozrnné pečivo se dá určitě na českém trhu sehnat, i když leckdy to vyžaduje trochu trpělivosti.
Pokud jste v kuchyni alespoň trochu zdatní, nebojte se upéct si vlastní. TIP: Zejména ze začátku můžete být z výběru vhodného pečiva zmateni. Chvíli může trvat, než objevíte to správné pečivo pro vás. Výběr vám mohou výrazně usnadnit online obchody (jako např. rohlik.cz, itesco.cz, kolonial.cz, potravinydomu.cz, kosik.cz a další), kde si můžete nastudovat složení pečiva v klidu z domova.
Složení pečiva z Kauflandu. Pečivo v Kauflandu je, co do složení , dost různorodé. Můžete tam najít pečivo , které má ve složení pár ingrediencí a je vcelku čisté např. Chalupářský, Kovářův, Slunečnicový, ale také pečivo , které je pouze mixem „éček“.
Narazíte tak například na celozrnný žitný chléb, celozrnný pšeničný rohlík, celozrnný lisovaný balený. Bez složení nebo alespoň obsahu celozrnné mouky se nedá přesně říct, zda je toto pečivo pouze obarvené karamelem či vícezrnné. Může obsahovat velmi malé množství celozrnné mouky (pokud vůbec) a tím pádem jeho vliv na hubnutí či zdravé stravování není žádný.
Vícezrnné pečivo - pečivo obsahuje alespoň olejnin anebo luštěnin. Tmavé pečivo - k bílé mouce se přidají i otruby a pečivo se následně dobarví. Grahamové pečivo - grahamy obsahují kromě celozrnné mouky také. Stejně jako tisíce zdravých receptů pro lepší zdraví. Začněte online kurzem zdarma.
Do trouby vložíme misku vody a předehřejeme ji na 2°C. Vložíme bagetu a pečeme asi minut do růžova. Doporučuji asi po minutách pečení teplotu snížit na 1°C a domácí celozrnné pečivo zvolna dopéci. Domácí celozrnné pečivo můžeme konzumovat jen tak, nebo ji podávat jako přílohu.
A něco ti prozradím,ale pššš ať to neslyší-je to poprvé co můj manžel snědl celozrnné pečivo a ještě mu chutnalo (kupované nejí). Tak je jasné že je v oblíbených(tvé pečivo i můj muž) a. Není prostě nad doma upečené housky či chleba. Nejen, že krásně voní, ale hlavně - víte, co v nich je. Tedy žádné stabilizátory, éčka, barviva, no prostě hnusné zbytečnosti (aditiva), které výrobci přidávají do pečiva především kvůli trvanlivosti, občas chuti.
Když jsem četla složení - brrrrrr.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.