pondělí 22. října 2018

Umělé sušení dřeva

Umělé sušení dřeva , na rozdíl od přírodního sušení , umožňuje ovlivňování teploty, rychlosti proudění vzduchu a vzdušné vlhkosti. Díky tomu je možné vysušit dřevo v rámci hodin či dnů na požadovanou vlhkost. I přes takto rychlý proces sušení nedochází ke snižování kvality dřeva.


Sušárenství – technický obor, který se zabývá snižováním obsahu vody nebo jiných teplem odstranitelných látek z materiálu. Umělé sušení je rychlejší, účinnější a je pomocí něj možné dosáhnout výrazně menší vlhkosti dřeva než při sušení přirozeném.

Zároveň lze celý proces sušení kontrolovat a dosahovat tak stanovených výsledků. Zásadní nevýhodou umělého sušení je jeho náročnost na zařízení, energii a obsluhu. Umělé sušení se provádí v sušárnách (obrázek 1) a probíhá podle předem stanoveného. Umělé sušení řeziva je způsob sušení , při kterém je teplo (energie potřebná na odstranění vody ze dřeva ) přiváděno z cizího zdroje.


Výrobci staveb, nábytku a jiných výrobků ze dřeva ale dva roky čekat nemohou. Dřevo se proto profesionálně suší v tzv. Existuje více typů umělého sušení , které se liší nejen dle výše nákladů, ale také podle šetrnosti k danému materiálu a rizikům prasknutí.

Sušení řeziva provádíme v komorové sušárně firmy MÜHLBÖCK. Sušící režim je řízen automaticky pomocí vlastního mikropočítače, který vyhodnocuje okamžitou vlhkost dřeva v sušárně, pomocí zavedených snímacích sond. Tímto způsobem je tak zaručena vysoká kvalita sušení na zákazníkem požadovanou vlhkost. Z těchto důvodů je sušení základní a nezbytnou technologickou úpravou, která v nejvyšší míře ovlivňuje budoucí vlastnosti a jakost výrobků ze dřeva.


Sušení dřeva lze rozdělit na dva základní způsoby. Nevýhodou může být pomalý proces sušení , nicméně při vhodném uskladnění proschne dřevo opravdu dobře. V případě sušení dřeva přirozeným způsobem se také často můžeme setkat s pojmem „vzduchosuché řezivo“.


Znamená to, že vlhkost řeziva je okolo zmíněných vlhkosti a nebylo sušeno uměle v sušárně. Při sušení se ze dřeva musí odstranit velké množství vody. Ke snížení vlhkosti ve dřevě slouží přirozené nebo umělé sušení. Kontrola sušení spočívá ve vážení vlhkostních vzorků. Výše popsaný způsob sušení řeziva je nejpoužívanější, protože je nejlevnější.


V praxi se obvykle nejprve dřevo suší přirozeným způsobem a poté (je li to nutné) se uměle dosouší v sušárnách. Je to nutná podmínka k tomu, aby dřevo získalo vlastnosti potřebné pro další zpracování požadované ve výrobku. Sušením se snižuje hmotnost dřeva , zlepšuje se jeho.

Vzhledem k tomu, že i při sušení a hydrotermické úpravě dřeva vařením nebo pařením dochází k trvalým nebo přechodným změnám vlastností dřeva , jsou do uváděného přehledu naopak zahrn. Jak moc dřevo sušit a co pak s ním? Vlhkost ovlivňuje všechny fyzikální i mechanické vlastnosti dřeva a dělá ze dřeva materiál, jehož vlastnosti se procesem sušení mění. Broušení dřeva Česká republika (28) Frézování dřeva Česká republika (61) Ohýbání dřeva Česká republika (3) Olepování hran dřeva Česká republika (27) Rozmítání dřeva Česká republika (100). Po rozřezání se řezivo obvykle suší (přirozené či umělé sušení ). Přirozené a umělé sušení 5. Pro přirozené sušení se skladuje srovnané do hrání, kde se ponechává různou dobu podle ročního období a počasí několik měsíců až rok.


Sušení v sušárnách pro dřevařský průmysl může probíhat konvenčně, pomocí kondenzace nebo páry, eventuálně jejich kombinací. Typy sušáren pro dřevařský průmysl: Konvenční sušárna – Vzduch se v sušárně zahřívá a cirkuluje přes proložené řezivo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky