čtvrtek 5. března 2020

Triakový regulátor výkonu schema

Od doby, co se dá z Číny „cokoliv“ objednat za vyloženě nízkou cenu nemá moc smysl některé věci vyrábět. Jas žárovek, halogenů, stmívatelných úsporek, výkon topných spirál a jiných tepelných spotřebičů, otáčky motorů a pod. A pokud jde o zapojení: Ten triakový regulátor existuje jako.


Regulátor otáček a výkonu pracuje na principu celovlného řízení. Balení obsahuje schema zapojení. TRnajdete ve fotogalerii produktu. Obvod lze použít pro regulaci výkonu. Lze tedy řídit vyšší frekvence i výkony.


Triaky je vhodné použít při řízení nižších frekvencí (síť Hz) a nižších výkonů (řádově stovky až tisíce wattů). Při regulaci výkonu triakem nedochází k regulaci výstupního napětí způsobem, jakým tomu je například u variaku. Nedochází zde k transformaci napětí, ale k „osekávání“ sinusové vlny.


Triakový regulátor výkonu schema

Z toho důvodu je triak nevhodný jako náhrada transformátoru pro laboratorní zdroje či jiné přístroje. Nová triaková regulece výkonu pro velký teslův transformátor. Dnes som celý deň hľadal schémy na triakový regulátor výkonu s ovladaním 0-10V. Ale nič som nenašiel také čo potrebujem.


Ako dajú sa kúpiť hotové regulátory, ale nevedia čo za to pýtať. Tuhle věc jsem potřeboval k mému druhému VTTC, pro regulaci výkonu MOTů. Dost mi vadil proudový náraz a tlumivky jsem používat nechtěl.


Triak propouští napětí až od cca 1V, do 2V. S malou žárovkou jde napětí. Fázová triaková regulace. Vhodné i pro indukční zátěže, regulaci motorků, osvětlení, topení.


Nelze regulovat zářivky, úsporné žárovky, jednofázové asynchronní motory s kondenzátorem. Jednoduchá triaková regulace výkonu integrovaná do prostoru původního vypínače prodlužovacího přívodu. Triakový regulátor výkonu pro topnou spirálu.


Jedná se o katalogové zapojení triakového regulátoru umožňující řídit výkony zdrojů světla, tepelných spotřebičů, otáčky motorů atd. Při použití stávajícího chladiče lze regulátor použít ke spotřebičům s příkonem do 600W. Nene nemáš pravdu, chceš poradit , tak bys mohl napsat vše, a ne aby to z tebe lezlo jak z chlupaté deky. Produkty sú nadimenzované tak, aby mal ohradník dostatok energie aj v prípade krátkodobého zlého počasia. Odpor Rz je spotrebič zapojený do série s regulátorom.


Zapojenie funguje dobre až nato, že ruší rádio na stredných a dlhých vlnách, čo sa nedá úplne odrušiť. Samozrejme, triak treba umiestniť na dostatočne veľký chladič (podľa výkonu ). Rezistory je dobré použiť na väčší výkon, napríklad 1W. Rozhodl sem se postavit si vlastní regulátor otáček ( triakový regulátor ) místo toho abych si ho kupoval z growshopu kde se pohybuje kolem tisícovky.


Triakový regulátor výkonu schema

Dá se postavit ze součástek, které se dají sehnat v internetových obchodech, ale cena všech součástek se pohybuje skoro na stejné úrovni jako stavebnice která se dá zakoupit. Ak máte elektrocentrálu a na brúske nemáte plynulý rozbeh, brúska alebo iné ručné náradie vám vyhadzuje istič, môžete použiť tento regulátor. Buď pomalým zvyšovaným otáčok, alebo znížením výkonu náradia pomocou regulátora. To znamená že zvládne krátkodobo až kW max min.


Jednofázový regulátor se používá pro plynulou regulaci výkonu nebo otáček ventilátoru v závislosti na velikosti vstupní veličiny. Jako řídící veličinu lze použít napěťový vstup 0–VDC. Tento regulátor má 40A triak. Jestliže je analogový vstup nulový, dochází k maximálnímu uzavření triaku. Minimální hodnota řídícího napětí je 25.


Tyristorová (pulzní) regulace výkonu je ovládání elektrického výkonu ve stejnosměrném obvodu měničem s tyristory. V Československu začala být používána od 70. Se stávajícím chladícím křidélkem je možné regulátor používat ke spotřebičům do příkonu 600W.


Je vhodný na reguláciu elektrických spotrebičov do 5kW.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky