středa 21. srpna 2019

Uskladnění jablek stopkou nahoru

Ukládejte je vždy stopkou nahoru , nejlépe jen v jedné vrstvě, aby se plody navzájem neotlačily a abyste zároveň měli přehled o tom, zda některý z plodů nenapadla hniloba či plíseň. Jednotlivé odrůdy nemíchejte. Druhy, které jsou náchylnější k otlačení, podložte slámou nebo polystyrenovou deskou.


Barevní nepřátelé jablek Radost z krásné úrody dovedou pořádně pokazit skládkové choroby jablek , s nimiž jste se jistě také setkali. Moniliová hniloba – nejčastější a patrně nejznámější choroba jablek. Napadá plody už na stromě, pokud jsou poškozeny hmyzem či ptactvem. Před sklizní a těsně po uskladnění se. Jablka ukládejte stopkou dolů, hrušky postavte stopkou nahoru nebo je položte Pravidlo čtvrté: Nemáte-li sklepní prostor, nachystejte bednu a rašelinu.


Co ale dělat, když žádný sklep k dispozici nemáte? V takovém případě nachystejte pro vaši sklizeň prostornou bednu. Jablka trhejte se stopkou a odlamujte je směrem nahoru.


Nikdy je netrhejte ukroucením. Sbírejte je nejlépe ráno nebo pozdě večer a nikdy za deště. Spadené ovoce posbírejte a ihned zpracujte. Takové plody nejsou k uskladnění vhodné.


Naťuknutá a jinak poškozená jablka by totiž při uskladnění mohla znehodnotit ostatní. Skladování jablek má svá úskalí Mohli byste si myslet, že utrhnout jablko a dát ho někam do bedýnky není nic složitého, ale právě způsob sklizně a uložení plodů má vliv na jejich skladovatelnost. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalitní uskladnění. U některých vzácných druhů jablek postupovali dokonce tak, že před utržením jablka zabalovali do papírových sáčků, aby slupka zůstala měkká a křehká. Na uskladnění jablek si pořídíme nízké lísky, do nichž jablka uložíme v jedné vrstvě stopkou nahoru.


Nemícháme odrůdy, protože každá může mít jinou dobu zrání a pak máme zbytečně zhoršenou kontrolu zralosti a spotřeby. Ke konzumaci odebíráme ty nejzralejší kusy. Zásadně k jablkům neuskladňujeme brambory, protože se pak jablka rychleji kazí a navíc.


Nejlepším místem pro kvalitní uskladnění jablek je sklep, jehož vlhkost se pohybuje kolem a teplota nepřesáhne °C. Z tohoto důvodu se určitě vyplatí mít ve sklepě vlhkoměr a teploměr. Avšak ještě před tím, než začnete hezky urovnaná jablka v bedýnkách uskladňovat, přistupte k úklidu – snížíte tak. Léta sleduju Receptář, s dr.


Podlahou, neboť každá dobrá rada se sejde, ale už 3x mě vytočila rada o uskladnění jablek ve sklepě. V jednom vysílání radil odborník stopkou dolů, ve druhém stopkou nahoru. To by mi tak nevadilo, jen to, že oba se shodli, že při velké vlhkosti by měla být teplota ve sklepě 0- ° C. Z takto uskladněných jablek mám minimální odpad a zbytek jablek na dně beden není uhnilý ještě ani koncem července, kdy už jdou do kompostu a připravuji bedny na uskladnění nově sklizených jablek. Takto upravené bedny mají rozměry mají š=5m, v=1m a h=1m. Větrání provádím při velkých mrazech jen při jejich.


Jablka ze zahrady, která chcete uchovat přes zimu, musí být trhaná, zdravá, nepoškozená a se stopkou. Jablka ukládáme pokud možno stopkou dolů, hrušky stopkou nahoru (ale někteří odborníci doporučují i jablka uložit stopkou nahoru ). Odrůdy jablek s drsnější slupkou můžeme chránit před vysycháním slabou mikroténovou fólií, kterou položíme volně přes lísky. Jablíčka naskládejte v jedné vrstvě do plastových či dřevěných přepravek s otvory na dně i po stranách.


U jablek a hrušek je dále dobrým ukazatelem zralosti hnědá barva jader, ovšem nenechte se zmást u letních jablek , ta dozrávají ještě v době, kdy mají jádra bílá. Jak uskladnit jablka na zimu, to větší problém lidí, kteří jednorázově koupí nebo dostanou větší množství zimních jablek , než samotných pěstitelů. Ti mají obvykle příbytek uzpůsobený tomu, že bude třeba ovoce z vlastních stromů uskladnit na zimu, a také mají většinou dlouhodobé vlastní zkušenosti.


Zimní druhy jablek a hrušek bývá naopak vhodné sklízet co nejpozději. Pro podzimní odrůdy nastává nejvhodnější doba v čase, kdy začínají hnědnout jádra. Ovoce krájet nemusíte, stačí, když hrušku nebo jablko mírně pootočíte a nadzvednete. Zralé se oddělí od stromu i se stopkou. Stopka by měla v každém.


Pro uskladnění podzimních a zimních jablek je nejlepší sklep. Ten by měl mít teplotu mezi 8-2°C a vlhkost by měla dosahovat až k. Jestli žijete v paneláku nebo někde, kde nemáte sklep, můžete zkusit. Hoci sú neskoré odrody jabĺk vhodné na uskladnenie, nie vždy sa ich podarí udržať chutné, šťavnaté aj počas zimných mesiacov. Poradíme vám, čo by ste mali splniť, aby boli skladované jablká čo najlepšie.


V našich podmínkách se nejlépe dlouhodobě skladují především jablka a hrušky (jádroviny). Potřebují chladnou místnost s teplotou ne vyšší než °C, kde by neměla klesnout pod °C. Chybu už nesmíme udělat při samotné sklizni jablek.


Měli bychom je sklízet krátce před.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky