Skladování brambor v bytě: Nic není nemožné. Pokud patříte k zahrádkářům, kteří mají svůj kousek přírody mimo domov, nezoufejte. I v bytě existuje možnost, jak na vhodné skladování brambor.
V případě menšího prostoru se ale budete muset smířit s tím, že uchováte menší množství. Trikem na zimní skladování brambor je nechat je rozložené na kouscích dřevěného uhlí.
Uhlí dokáže zpomalit klíčení a také udržet dobrou chuť. Nejlepší prostředí je chladné a tmavé, mějte však na paměti, že brambory jsou mimořádně náchylné na mrznutí. U sadbových brambor je 2-°C, u konzumních 4-°C. Bez postupného ochlazování by brambory utrpěly šok a do jara by nevydržely. Při dlouhodobém skladování by mohly brambory brzy vyklíčit, což by se zákazníkovi asi nelíbilo, proto bramboráři užívají speciální retardační přípravky, které klíčení zabrzdí.
Téma sice podzimní, ale přesto se zeptám, jaké máte kdo zkušenosti se zimním uskladněním brambor a jablek v jednom kamenném sklepě. Někteří s tím prý mají problémi. Sklep byl vlhký (malá ztudnička) a.
Teplota při uskladnění brambor nesmí být nižší než °C, jinak brambory zesládnou. Je také potřeba chránit je před světlem, aby neklíčily. Obsahují totiž stejně jako nezralá rajčata solanin a ten je jedovatý.
Osvědčenou pomůckou proti. Dobrá místa pro skladování brambor jsou sklepy, sklípky nebo spodní skříňky v kuchyni. Kromě toho je také důležité, aby byly brambory na dobře větraném místě. Většina brambor se prodává v síťovaných pytlích, které dovolují přístup vzduchu – přesně takové jsou nejvhodnější. Když se nevětrá, tak se vlhkost vypařovaná z brambor sráží na zdech a může způsobovat plíseň,“ objasňuje Hana Střítecká.
Také je vhodné sklep před přivezením brambor vysířit. Nenechávejte tu brambory v uzavřených pytlích ani vysokých vrstvách, nemohly by totiž větrat. Ideální jsou bedýnky a. Kolem silnic se prodávají pytle krásných, levných brambor , lidé si také z nich dělají zásoby na zimu. Jak to ale mají udělat ti, kteří bydlí v panelácích nebo malých domácnostech?
Právě teplota v rozmezí 4–˚C dokáže významně klíčení omezit. Ale při dlouhodobém skladování až do letních měsíců následujícího roku není zpravidla možné držet ve skladech tak nízké teploty, a tak si výrobci brambor pomáhají chemickými přípravky, kterými klíčení potlačují. V každém případě však pamatujte na jednu typickou vlastnost ovoce – a sice, že přejímá pachy a vůně jiných látek.
Proto, chcete-li se z něj ještě dlouho těšit, vyvarujte se jeho skladování ve společnosti jakékoli zeleniny, zvláště brambor.
Aby jablíčka voněla tak, jak mají, neskladujte je dohromady se zeleninou. Ovoce při skladování nesnáší jakékoliv cizí vůně, snadno je přijímá a ztrácí pak vlastní přirozené aroma, ovoce proto neukládáme do blízkosti brambor či kořenové zeleniny. I při skladování ve sklepě ale platí určitá pravidla. Důležité je, aby bylo možné skladové prostory.
Snadno začnou být cítit. A právě to je důvo proč není možné skladovat jablka vedle brambor , byť vyžadují pro uskladnění naprosto stejné podmínky. A naopak lze etylen využít vhodně k dozrání jiného ovoce – třeba zelených banánů, nebo jablek , které byly sklizené nedozrálé.
Brambory by velice rychle naklíčily. Ovšem banány nedáme do. Neskladujte ani takové kousky, které jsou otlačené, napadené škůdci, různě deformované či viditelně poškozené.
Z jablek a hrušek, které ze stromu sami spadli, raději udělejte koláč, štrúdl nebo je použijte do kompotu, budou otlačené a brzo začnou hnít. Vhodná teplota pro skladování jablek a hrušek je 1–°C a vlhkost vzduchu 85–. Na výběru vhodného místa si dejte záležet. U skladování produktů ze zahrady je opravdu důležité mít vhodné prostory.
Optimální je sklep, kde je teplota kolem °C. Bohužel lidé často místo ve sklepě uskladňují zeleninu třeba v garáži, která už tak ideální není,“ uvádí Jan Kopřiva, zahradník a odborník. Jak je uskladnit, aby vydržely čerstvé a chutné co nejdéle? Správné skladování uchová nejen šťavnatost, vůni a chuť ovoce či zeleniny, ale zrovna tak zůstávají ve větší míře zachovány vitamíny a další cenné látky.
K uskladnění můžete použít i prázdný skleník, je ale potřeba se postarat o to, aby zemina s uskladněnou zeleninou trvale nepromrzla. Kořenovou zeleninu založte do skleníkových záhonů a zakryjte silnější netkanou textilií.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.