Sušení švestek na slunci. Při tomto typu sušení vybírejte jen ty švestky, které nemají žádné chyby, nejsou otlučené nebo poškozené. Na sušení použijte buď kus papíru, nebo jakýkoliv podnos, na kterém vám vaše švestky budou dobře “dýchat” během sušení. Na slunci se švestky suší – dní.
Na ústředním topení – sušení trvá dlouho, ovoce většinou ztmavne a ničí se vitamíny. Také hrozí nebezpečí ze strany hmyzu.
V sušičkách na potraviny probíhá stejný proces jako při sušení potravin v troubě nebo klasicky na slunci. Sušička ze švestek odstraňuje vodu společným působením tepla (nikdy ne vyššího než °C), cirkulace vzduchu a nízké vlhkosti. Pokud předpověď počasí hlásí slunečný den, můžete ho také využít k tomu, jak si toto delikátní ovoce připravit. Stačí stejně jako v předchozí variantě vypeckovat, a nachystat na poloviny. Ty už stačí pouze klást na pekáč na pečicí papír, a již od rána umístit ven, na slunce.
V obou případech k sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) plody, bez známek poškození či hniloby. Většinou se švestky suší celé a neloupané, přičemž je na plech i do sušičky skládejte omyté, ale osušené. Pokud je chcete vypeckovat, lepší než krájet je na poloviny, je plody naříznout a pecku vytáhnout.
Nejčastěji se švestky suší celé a neloupané.
V případě, že je nechceme sušit s peckou, opatrně je vypeckujeme – kousek nařízneme a prstem vytáhneme pecku. Navrhuji to zkusit v horkém červenci s půlkami meruněk na černém plechu nebo sítu. V září ale budete vystavováním ovoce na kňouravém středoevropském slunci jen krmit vosy. A tak bych se trochy toho topení nebál.
Dáme je na plech a začneme v troubě sušit na 50°C. Kdo má v troubě ventilátor, zapne si program s ventilátorem. Kdo nemá, musí nechat mírně pootevřené dvířka, aby mohla vlhkost z ovoce odcházet. Zase asi na hodin přerušit a dosušit při °C asi hodiny. A důležitá věc - pokud máš ventilátor - tedy horkovzduch - určitě ho nech zapnutý, pokud ne, musí při sušení mít pootevřená dvířka aby odcházel vlhký vzdućh z trouby ven (stačí třeba korková zátka).
Jinak správně usušená švestka musí být. Ale nejsou příliš levné a hlavně při domácím sušení švestek budeme mít jistotu, že výsledný produkt máme bez chemikálií, bez kterých se průmyslové sušení neobejde. Až se pustíte do sušení švestek , pecky nevyhazujte, můžete je ještě využít na výrobu zahřívacího polštářku. Pecky vysušte, naplňte jimi bavlněný povlak a zašijte jej.
Polštářek stačí vložit na chvíli do rozehřáté trouby a následně jím zahřát prochladlou část těla. Donedávna jsem si myslela, že sušení hub na slunci praktikují ze zoufalství ti, kteří dosud nemají sušičku. Při četbě Encyklopedie léčivých hub (Socha, Jegorov) jsem ale s údivem zjistila, že sušením na slunci v houbách několikanásobně vzroste množství vitamínu D. Za pěkného počasí proto nechávám houby opalovat na sítu na balkóně – stačí i jen několik.
Banánové chipsy tak mohou být křupavé i měkké, zdravé i se spoustou cukru a. Při pěkném počasí si švestky den dva předsušíme na slunci.
Abychom získali rovnoměrně vysušené ovoce, sušíme švestky ve třech etapách při rozdílném režimu sušení. Následně švestky sušíme cca 12. Na některých vesnicích (spíš na Moravě) ještě fungují veřejné sušárny ovoce, ale těch je už velmi málo.
Nejprve švestky dobře omyjeme v teplé vodě. V některých předpisech se doporučuje ještě asi půlminutové blanšírování ve. Dobu sušení - nejprve hodin a jakmile tato doba uběhne, choďte švestičky kontrolovat cca po hodince, dokud nebudou plody úplně tuhé. Ale celková délka sušení se může lišit podle typu sušičky.
Může se vám protáhnout klidně i na hodin. Prostě to musíte vyzkoušet. Když se na podzim sklidí švestky, vyvstane otázka, jak je zpracovat, aby se nezkazily.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.