Je zajímavé, že kdybyste horkou vodou zalili zelená zrna, chuť kávy tak, jak ji máme rádi, bude připomínat jen stěží. Daleko víc chutná jako zelený čaj. Při „světlém“ pražení (platí pro stupně až 4) káva získává lehce nahnědlou barvu, má silně nakyslou chuť. Poměr těchto dvou charakteristik je jednoduchý.
Při pražení kávy probíhají v kávových zrnkách fyzické a chemické změny v důsledku působení vysoké teploty. Kávová zrna nabývají objem a ztrácí vlhkost.
Mění se jejich barva z původní světle zelené na hnědou. Kávu lze upražit na různé stupně pražení. Zjednodušeně řečeno mohou být zrna světle pražená, středně pražená, tmavě pražená nebo zcela.
Během pražení vznikají látky podmiňující vůni, chuť a barvu kávy. Podle stupně pražení můžeme kávu rozvinout do krásných chutí ovoce,. Svou charakteristickou barvu a aroma rozvíjí káva právě pražením a jakékoli nevhodné zabarvení či. Rozlišují se tři stupně pražení (světlé, střední a tmavé).
Nutno podotknout, že nejde o kdovíjak dlouhou dobu.
Zrna mírně tmavnou a začínají získávat spíše oříškové a čokoládové tóny. Na rozdíl od velmi světle pražené kávy není ta střední příliš kyselá, chuťově je vyváženější a obsahuje o něco menší množství kofeinu. Jemné svěží aroma je u čerstvě pražené kávy překryto fenolovými látkami,které se tvoří při pražení a teprve po třech až pěti dnech se jemné kávové aroma vyrovnává.
Důležitým faktorem ovlivňujícím pražení je přítomnost vody a rozpustných látek v kávovém zrnu. Délkou a intensitou pražení se obsah těchto. Následující označení je obvyklé pro různé stupně pražení. Ptejte se prodavačů kávy , abyste dokázali koupit kávu přesně podle svého přání.
Kávu pražíme každý týden a díky výrobě na malé pražičce jsme schopni udělat kvalitní směs a dodržet přesnost stupně pražení a také pražit proslulé jednodruhové kvalitní a gurmetové kávy z celého světa. Pravlastí kávy je Ethiopie odkud se dostala do Arábie, která je svým způsobem milně považována za kolébku kávy a odkud se šířila dál po celém světě. Káva je plod různých druhů kávovníků, které než se k nám dostanou v podobě jaké je známe pražené kávy , musí projít ještě hodně složitou cestou aby byla. Pražírna kávy ve Vyškově.
Pro vás, jako zákazníky, je důležité vědět, že existují různé stupně pražení. Každý akcentuje jinou složku chuti kávy , která je tvořena nejen samotnými chutěmi, ale i podchutěmi a tzv. Světlé ‒ Zrna jsou suchá a mají skořicově hnědou barvu.
Velmi zjednodušeně lze říci, že pro přípravu kávy s mlékem je lepší použít blend a naopak pro přípravu espressa single origin. Jednotlivé pražírny mají pro různé stupně pražení své vlastní názvy. Jednotné označení bohužel neexistuje, proto se vždy raději doptejte.
Změnou stupně lze tytéž odrůdy připravit s různými chuťovými tóny.
Stupně pražení vyjadřují jak světle, nebo tmavě se pražící kávovníková zrna. Chuť kávy je závislá na pražícím profilu. Neexistují žádné normy, podle kterých by bylo možno pražení přesně klasifikovat. Chlazení kávy po pražení v pražičce. Byť v dnešní době plné technických zázraků hlídá proces pražení počítač, přesto by se bez lidského dohledu žádné pražení kávy neobešlo.
V některých velkých pražírnách je již proces zcela zautomatizovaný a člověk zde téměř není potřeba, ovšem výsledná káva pak. Různé stupně pražení jsou odlišné podle typu pražení : světlé, střední, středně intenzivní, tmavé a velmi tmavé. Během procesu pražení jsou přírodní cukry, tuky a škroby, které jsou uvnitř kávových zrn, karamelizovány a uvolňovány při vystavení vysokým teplotám.
Metody pražení se liší a pomáhají určit chuť kávy.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.