pátek 30. června 2017

Křen skladování

Křen je náročný společník. Bez správného skladování brzy ztrácí svou chuť, aroma a rychle se kazí. Správné skladování nastrouhaného křenu se dá zařídit několika způsoby. Je to zcela primitivní. Při správném skladování vydrží křen v lednici klidně i rok.


Optimální je také jeho nastrouhání do hořčice, případně smíchání se solí, octem a troškou cukru.

Nejlépe se křen uskladňuje v písku v chladném sklepě. Pěstování, skladování : Při domácím pěstování křen vyžaduje dobře prohnojenou a vlhčí půdu. V době sucha je vhodná zálivka a je dobré křen. Nejlepší křen je samozřejmě čerstvý, o tom asi nikdo nepochybuje.


Také se traduje, že nejchutnější bývá ten sklizený na podzim a zkušenosti z obchodů, kdy v jiných ročních obdobích buď není a nebo je převážně hodně vyčichlý, toto potvrzují (samozřejmě čest výjimkám). Hlavní jsou pak sirné silice, které mu dodávají charakteristický říz a díky kterým potírá infekce, ozdravuje střevní mikroflóru, prospívá trávení. Máme-li křen v záhoně, opatrně ho vyryjeme a ze silného hlavního kořene odstraníme kořeny postranní.


Ty uchováváme stejně jako křen určený ke konzumaci, ale s tím rozdílem, že je nejíme, protože na jaře v dubnu poslouží pro výsadbu. Kdo však má křen rá vždy přemýšlí o tom, jak jej úspěšně skladovat.

Zejména v tom případě, kdy máme křen na zahrádce a chceme si jej na podzim vyrýt a připravit na zimní spotřebu, protože v mrazu bychom se k němu do země nedostali. Pokud se na skladování křenu jde dobře, vydrží dlouho jako čerstvý. Právě s červenou řepou tvoří křen magický tandem, pikantní křen dodá nasládlé řepě pozitivní chuťový švih.


Může se buď nastrouhat a sterilovat ve sladkokyselém nálevu, nebo uložit v chladničce, kde bude stále při ruce a zůstane mu ten správný říz. Nejsou zde tedy jeho chutě a vlastnosti vnímány jako doplněk k pokrmům, ale je konzumován především pro svůj velký obsah vitamínů a léčivých schopností. Pěstování a skladování křenu Při pěstování křenu jsou cílem silné kořeny, které snadno přežijí i nepříznivé nízké teploty. Skladování křenu Čerstvý křen vložíme do mikrotenového sáčku a vložíme do mrazničky. Když bude potřeba, požadovaný kousek odřízneme, oloupeme a nastrouháme.


Jak uchovat strouhaný křen ? Takto můžete mít tuto pikantní surovinu pořád po ruce. Dobře omytý křen rozkrájím na stejné díly nebo nechám v celku. Namočím bavlněný hadřík do studené vody, vyždímu ho a pevně omotám kolem křenu. Takto zabalený křen vložím do igelitového sáčku a dám do zásuvky pro zeleninu do.


Pokud tomu tak není křen sklizeň na podzim byla sestavena, a na jaře, mohou kořeny rychle rostou. Aby se tomu zabránilo, mezi vrstvy musí být stanovena ne mokrý písek a hašeného vápna! Po produkt byl kladen na skladování , je ponecháno ve sklepě, a čas od času zkoumat. Při prvním náznaku hnijícího poškozené kořeny. Máme recept na křen s jablky, v octovém nálevu a nebo formou křenové pasty.


Péče o křen selský (Armoracia rusticana) je na našich zahradách spojena s mnoha obtí.

Když nastrouhám křen , rychle vyprchá jeho chuť a síla. Jak ho uchovat, aby byl dobrý více dní? Vítáme tě na stránkách Czporadna. Po registraci se staneš součástí bezva kolektivu a získáš řadu nových funkcí. Já taktéž vydrhnu kartáčkem, ale nesuším, naopak zabalím do silné vrstvy papíru (kuch. utěrky apod.), namočím, namačkám papír na křen a vše zabalím do mikrotenového sáčku a pevně omotám gumičkou.


Vydrží bez problémů i dva roky. Po každém použití zbytek kořene znovu obalím, namočím.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky