pondělí 25. února 2019

Etiketa stolování obsluha

Televizní seriál České televize a FreeComu. Pri nepredvídanom opustení pracoviska celý jeho obvod zostáva bez obsluhy. Doma se nejčastěji setkáváme s formou samoobsluhy, bývá to docela přirozený způsob rodinného stolování. Nabírání polévky či jídla z mís se může ujmout i hostitelka. Nejprve se obslouží hosté, pak hostitelé a se začátkem jídla se počká, dokud nemají naloženo všichni.


Správné stolování by se mělo tak vrýt pod kůži, že je už dítě musí mít za samozřejmé, a jako mimořádné cítit, když se od etikety stolování odchýlí.

Naučit správnému stolování je v první řadě úkolem rodiny, ale měla by to upevňovat i výchova v mateřské a základní škole. V gastronomickém oboru se čím dál tím častěji setkáváme s tím, že ať již zaměstnanci restaurací, ale hlavně návštěvníci neznají záladní pravidla stolování. Pak obsluze vyčítají, že nejedná tak, jak by si hosté představovali. Tento nešvar je nepříjený pro obě strany a přitom se tomu dát velmi lehce předejít.


V dalším díle o etiketě stolování se zaměříme na situace, jak se zachovat, pokud se vám přihodí nějaká nehoda u stolu (spadlé jídlo, příbor…). Dále se dozvíte, čeho byste se měli během jídla vyvarovat. Jesť začína vždy žena alebo najváženejšia osoba pri stole.


Pri spoločenskom stolovaní sa nepraje „dobrú chuť“. V dobrých reštauráciách odnášajú riad všetkým súčasne.

Ochutnávať susedove jedlo je pri spoločenskom stolovaní neprípustné. Volná diskuse na téma, co je stolování. Zkuste společně se třídou dát dohromady definici. Pracovní oblečení si obsluha obléká při otevření střediska.


Oblečení musí být čisté a udržované, reprezentuje podnik i sebe. Dnes bychom se měli soustředit především na to, jak správně obsluhovat. Obsluha má náhradní oblečení pro případ nehody.


Obecně sváteční stolování vyžaduje nejen teoretické znalosti o stolové etiketě. Slovo sváteční už samo o sobě definuje jakým způsobem má být stůl připraven ke stolování. Sváteční znamená slavnostní a co je takto určeno je beze sporu myšleno jako krásné. Připravit stylovou a zároveň krásnou dekoraci. Partnerku by ke stolu měl vždy doprovodit partner, který jí odsune židli a posadí se dle zasedacího pořádku, zpravidla po její levici.


Etiketa svatebního stolování 25. Skleničku s přípitkem držíme vždy za její stopku a při ťuknutí se díváme lidem do očí. Po usazení si látkový ubrousek. Je-li polévka hodně horká, počkáme, než trochu vychladne, není vhodné polévku foukat.


Lžíci máme natočenou špičkou k sobě, v žádném případě nesrkáme. Jsou-li součástí polévky dlouhé polévkové nudle je lepší je lžící nakrájet a.

Kultura při stolování se v jednotlivých zemích liší. V Japonsku a Číně se špagety a nudle natočí kolem hůlek a jejich konce se vloží do úst a vsrkne se. V těchto zemích je srkání společensky přijatelné a nikdo na vás nebude poukazovat. Mlaskání je považováno za zdvořilé.


Oceníte tím kvalitu připraveného jídla. Látkový ubrousek si položte na klín a před pitím nebo po jídle si s ním jemně utřete ústa. Po skončení stolování ho položte na stůl tak, aby skvrny od jídla nebo nápojů zůstaly složené uvnitř. PAPÍR NA TALÍŘ Papírový ubrousek odkládejte napravo vedle talíře a po jídle ho odložte na talíř.


Debaras (sklízení) použitého inventáře, od nápojů - tácek nebo plato, talíře a příbory dvou nebo tří talířovým způsobem zprava.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky