čtvrtek 4. června 2020

Turecká káva příprava

Na přípravu této kávy potřebujeme džezvu (konvička kónického tvaru), g velmi jemně namleté kávy a 1ml vody. Do džezvy nalijeme studenou vodu, přidáme kávu a přivedeme k varu. Káva zpění a naplní konvičku až po okraj.


V této chvíli kávu odstavíme a necháme pěnu spadnout. Turecká káva se připravuje v džezvě, tu ale většina z nás doma nemá.

Můžeme ji nahradit obyčejným malým rendlíkem. Smíchejte kávu s kardamomem a cukrem. Jak uvařit dobrou tureckou kávu v pořadu Na špacíru poradí mistryně ČR ve vaření kávy v jezvě Štěpánka Havrlíková. Zláká Vás naše obrazová zkratka k návštěvě tohoto. Tato příprava je známá již z dob osmanské říše.


Pravá turecká káva nemá s českým způsobem přípravy “turka” naprosto nic společného. Tureckou kávu u nás vnímáme pod prostým názvem. Většina z vás se jistě setkala s pojmem „ turecká káva “, na nápojovém lístku ji najdete ve většině českých restauracích a cukrárnách.

Někdo si ji připravuje doma jako kávu s lógrem a říká jí prostě „turek. Věřte, že tato příprava a následná chuť má do pravé turecké kávy hodně daleko. V Česku je tato příprava kávy běžná a mnoho lidí od tohoto způsobu přípravy ještě neupustilo, i když je příprava kávy z pressovačů a kávovarů kvalitnější a možná i zdravější. Káva – lahodný nápoj, který nás probouzí, dodává energii, nad kterým debatujeme, se kterým relaxujeme. Mnoho z nás si bez její chuti nedokáže představit ani jediný den a právě proto stále více domácností vybavuje své kuchyně moderními kávovary.


Káva z džezvy chutná úplně jinak, než káva ze zalévané, či tlakové extrakce. Sedlina se zde neodděluje od extraktu, jako je tomu v případě ostatních způsobů přípravy. Poněkud zvláštní je též slazení kávy a přidávání koření při přípravě , vychází však z dlouhé tradice.


S kávou připravovanou v Turecku má společný jen název. Džezvu necháme zahřívat na sporáku, do chvíle než káva začne tvořit pěnu. Kávu odstavíme v okamžiku, kdy pěna téměř přesáhne okraj džezvy. Po chvilce vrátíme džezvu na sporák a necháme takto vzkypět.


Vodu s cukrem vaříme v obyčejné nádobě. Rozemletou kávu dáme do šálků a zalijeme právě se vařící vodou. Silná barva, řízná chuť a lógr. Ve skutečnosti ale prospívá zdraví všech, její benefity ocení dokonce i sportovci.


Jen je důležité umět ji připravit.

I když se turek (či hovorově káva s lógrem) u nás těší takové oblibě, kávoví znalci jej v lásce příliš nemají, protože ve srovnání s jinými variantami přípravy kávy má horší chuťové. To, čemu my říkáme káva s lógrem, která se připravuje zalitím mleté zrnkové kávy vroucí vodou, a pokládáme to za tureckou kávu neboli turek, má však s pravou tureckou kávou společné jen jméno. Jde o krásný rituál a odměnou je malý šálek velmi silné kávy.


ObsahPotřebná nádobkaJakou kávu pro džezvu? Příprava kávy v džezvěVariace kávy z džezvyKáva jako rituál. Káva v džezvě: Co budeme potřebovat. Budete tedy, logicky, potřebovat džezvu.


Dalším zajímavým zvykem, ve kterém turecká káva hraje roli, je věštění z její sedliny. Ze symbolů, které lógr vytvoří, se pak předpovídá osud toho, kdo kávu vypil. Ideální je džezvu vkládat do rozžhaveného písku nebo žhavého popela.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky